З чого одержують цукати і чому вони різнокольорові?
Цукати смачні ласощі, що мають корисні властивості для організму людини. Вперше їх почали робити у країнах Середнього Сходу. Тут вирощувалося багато різних фруктів та овочів, але їхній період був дуже коротким, тому люди шукали способи зберегти врожаї якомога довше. Спочатку люди сушили фрукти, і ми отримали улюблені нами сухофрукти, потім як консервант почали застосовувати сіль і цукор. Фрукти та овочі, зварені у цукровому сиропі, а потім висушені тепер ми знаємо як цукати. Проте, цукор у побуті всіх народів виник не відразу.
Історія появи цукру бере свій початок в Індії більш як 3000 років до нашої ери. Вперше цукор змогли отримати із цукрової тростини. На Середньому Сході про цукор дізналися на початку IV століття до нашої ери, завдяки арабам, які привезли продукт з Індії. Вперше спосіб отримання рафінованого цукру було вигадано в Ірані в минулому Персії. Приблизно з цього часу жителі східних країн навчилися робити цукати. Спочатку з'являлися вони на столах лише багатих людей, що тривалий час вважалися розкішшю, недоступною для простих дехкан, які більше задовольнялися сухофруктами.
Поступово цукати та технології їхнього приготування поширилися в інші країни завдяки купцям, які заробляли на їх продажу чималі гроші. Поширення цукат йшло пліч-о-пліч з поширенням цукрової тростини, яку почали вирощувати скрізь, де цьому дозволяв клімат.
Цукати поділяються на фруктові. Їх роблять з абрикосів, аличі, айви, апельсинів, вишні, груш, зелених волоських горіхів, персиків, інжиру, сливи, чорноплідної горобини, мандаринів, черешні, яблук. І на овочеві з томатів, кабачків, кавунових та динних кірок, моркви, буряків, гарбуза, імбиру. Саме весь райдужний спектр овочів та фруктів пояснює різнобарв'я цукатів.
Ситні ласощі, не відразу, але полюбилися в усьому світі. Наприклад, у XIV столітті на Русі також були свої цукати – балабусі, тобто. сухе варення. М'якуш плодів різали на кубики невеликого розміру, просочували в солодкому гарячому сиропі або уварювали в ньому. Потім сушили їх за високих температур на розпечених променях сонця чи духовці. Сушіння повторювали кілька разів, щоб вологи в плодах не було зовсім, пише Мир сухофруктів.
З роками еволюції технологія виготовлення цукатів змінилася. У промислових умовах застосовують кілька способів:
По-перше, практикують відкидний спосіб. Він передбачає тривале томлення свіжих фруктів у цукровому сиропі. Потім сушать в розпаленій до максимальних температур духовці. У результаті отримують цукати з твердою цукровою скоринкою та з білим нальотом;
По-друге, використовують метод занурення. Тиражені цукати поміщають у солодкий розчин на пару хвилин. Потім томять їх за невисокої температури, обдують холодним повітрям. В результаті виходять фруктові шматочки з прозорою світлою глазур'ю;
По-третє, роблять шляхом глазурування. Їх поміщають на шість годин у гарячий цукровий сироп. Далі сушать їх у м'якому теплі. У результаті отримують глазуровані цукати.
Отже, якість цукатів залежить від того, наскільки якісними були фрукти або овочі. Для їхнього приготування беруть тільки тверді плоди. Який би спосіб приготування не вибрали, завжди використовуватимуть цукор. Через це консерванти калорійність цукатів зашкалює. У фруктових енергетична цінність становить 322 ккал, а в овочевих – 216 ккал. Незважаючи на різну калорійність, кількість білків, жирів та вуглеводів у них однакова (0,4% білків, 99,5% вуглеводів, 0,08% жирів). Глікемічний індекс складає 75-100 одиниць.
А чому цукати різнокольорові? Чому фрукти та ягоди різнокольорові? Так задумано самою матінкою природою. Щоправда, іноді у промислових умовах одержують їх шляхом додавання барвників. Тому якщо купують цукати ананаса і бачать шматочки зеленого чи червоного кольору, то пам'ятати, що натуральні лише жовті, а решта – «фарбовані».Натуральні цукати із ананасів жовті; з мандаринів та апельсинів – помаранчеві, а з яблук – зелені. Купуючи їх (навіть якщо колір збігається із кольором свіжих фруктів), надто яскраві треба залишити осторонь. Яскравий колір – перша ознака додавання барвників. У магазині не дозволять занурювати ласощі у воду, але вдома ніхто не завадить провести експеримент. Якщо вода забарвиться, то насолоду отримали шляхом додавання барвників.Як і сухофрукти, цукати позитивно впливають на організм. Щоправда, щоб отримати користь від них, треба розумно їсти їх. Вони ідеально підходять для тих, хто «залежить» від тортів та тістечок; хто худне; хто дотримується основ правильного харчування; хтось зібрався в подорож і зіткнувся з обмеженим доступом до звичайних продуктів.Цукати готують так, що частково зберігаються мінеральні речовини та вітаміни. Вони не руйнуються при термічній обробці фруктів та овочів. Їдаючи їх, можна збагачувати свій організм магнієм, залізом, біотином, каротином, калієм тощо. Клітковина, що міститься в них, покращує роботу кишечника, сприяє життєдіяльності мікрофлори, очищує організм від шлаків та